سایت جامع تحقیق و پروژه های دانشجویی آکادمی

سایت جامع تحقیق و پروژه های دانشجویی آکادمی

جزوه درسی شناسایی و مبارزه با علف های هرز (67 صفحه ورد)

جزوه درسی شناسایی و مبارزه با علف های هرز (67 صفحه ورد)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعریف علف­های هرز:

هر گیاهی که بر خلاف میل و خواسته­ی کشاورز در مزرعه مورد نظر سبز گردد، علف­هرز است که باید نسبت به کنترل آن اقدام نمود.

ویژگیهای علف­های هرز:

علف­های هرز دارای ویزگیهای خاصی می باشند که به شرح آنها خواهیم پرداخت.

 • سرعت و قدرت جوانه زنی:

در شرایط یکسان کشت بین گیاه زراعی و علف­هرز، علف­هرز سریعتر جوانه می زند. در موفقیت گیاه زراعی و علف­هرز بر یکدیگر به جوانه زنی سریع، استقرار گیاهچه و رشد بعدی هر یک از آنها بستگی دارد.تحقیقات ثابت کرده که همیشه اولین گیاهی که در مزرعه ظاهر می شود ، رشد سایر گیاهان را تحت تاثیر قرار می­دهد. علف­های هرز که قبل از گیاهان زراعی جوانه زده و استقرار پیدا می­کنند شانس خوبی برای رقابت دارند.

 • قدرت رقابت با گیاه اصلی

علف­های هرز بعلت سیستم ریشه قوی و سرعت استفاده سریع از عوامل رشد(نور، آب، دما)، بسرعت رشد کرده و توانایی رقابت با گیاه اصلی را بدست می­آورند.

 • مقاومت به شرایط نامساعد محیطی

علف­های هرز در مقایسه با گیاهان زراعی دارای دامنه تحمل بیشتری نسبت به شرایط نامساعد و تنش­های رشد می باشند. تحقیقات زیادی نشان داده که علف­های هرز نسبت به درجه حرارت­های پایین و بالا ، تنش خشکی، ph و شوری خاک دارای تحمل بیشتری می باشند.

 • تولید بذر زیاد و خصوصیات ویژه:

علف­های هرز  بعلت سازش بالا با محیط، تولید دانه زیادی می­نمایند.

نوع علف­هرز

تعداد دانه در بوته( به هزار)

گل ماهور یا خرگوشک

223

تاج خروس

117

گل جالیز مصری

250

کیسه کشش

38

علف­جارو

500

 

عوامل سبب ساز ورود بذور علف­های هرز به منطقه و مزرعه و راههای جلوگیری از ورود آنها:

 • از طریق بذر مصرفی:

دربسیاری از موارد هنگام برداشت بذر علف­های هرز با محصولات اصلی مخلوط می­شوند و کشاورزان بدونه بوجاری کردن بذر تولیدی، مستقیما" اقدام به کشت می­نمایند و باعث بخش علف­های هرز بداخل مزارع دیگر می­شوند. سعی گردد مستقیما" از بذر تولیدی  برای کشت استفاده بعمل نیاید و قبلا" اقدام به بوجاری نماید. بذر یونجه همیشه مخلوط با بذر علف­هرز سس و سلمه تره است و گندم با بذور چاودار و یولاف وحشی همراه است. 

 • از طریق افراد

کشاورزان و کارگران هنگام تردد در داخل مزارع آلوده، بذور علف­های هرز و یا قسمتی از اندام­های هوای آن به لباس چسبیده و و انتفال پیدا می نمایند. بذر و ساقه­های سس یونجه از طریق چسبیدن به لیاس انسان انتقال می­یابد.   

 • از طریق حیوانات و پرندگان و کودهای دامی:

حیوانات می توانند از طریق فضولات یا اعضای بدن خود عاملی در نقل و انتقالات علف­های هرز باشند. بسیاری از بذور علف­های هرز دارای پوسته سخت و محکمی می­باشند که هنگام عبور از دستگاه گوارش حیوانات بدونه تغییر همراه فضولات خارج می­شوند و تعدادی هم دارای زوائدی می­باشند که هنگام تردد حیوانات از مزارع آلوده به پشم آنها چسبیده و انتقال می­یابند. چرانیدن علف­های هرز قبل از به بذر نشستن توسط حیوانات و جلوگیری کردن از مصرف کودهای دامی تازه و پوسانیدن آنها می­تواند راهی برای کاهش انتقال باشد. بذر علف جادو(استریگا)، علف قناری

 • از طریق باد:

باد یکی از عوامل موثر در انتقال علف­های هرز به مزارع و مناطق دیگر و حتی در فواصل بین قاره­ای است. دامنه انتشار علف­های هرز توسط باد به عواملی مانند سرعت، قدرت و دامنه وزش باد دارد. علاوه بر عامل انتقال دهنده، باد به عنوان یک عامل در ساییده شدن دانه­های علف­های هرز با پوسته سخت و رفع دوره خواب آن­ها نقش دارد. بدیهی است که احداث بادشکن ­های متراکم می­تواند تا حدی از انتشار علف­های هرز جلوگیری کند. 

 • از طریق آب:

بذر علف­های هرز می تواند از طریق آب آبیاری و سیلاب­ها انتشار یابد. دانه­های بعضی از علف­های هرز به دلیل کوچک و سبک بودن و دارای پوسته روغنی به سهولت در سطح آب شناور باقی ­مانده و انتقال پیدا می­کنند. پاک سازی مسیر حرکت آب از علف­های هرز، نصب توری­ها در ورودی جو­ها و کانال­ها­ی آبیاری و ایجاد سیستم آبیاری قطره­ای می تواند در انتقال بذور علف­های هرز توسط آب بکاهد.

 • از طریق ماشین آلات:

شیارهای چرخ تراکتور و دنباله بندها محل مناسبی برای نگهداری بذور علف­های هرز و اندام­های هوایی حامل بذور  همراه با خاک است که هنگام ورود به مزارع غیره آلوده، انتقال می­یابند. این امر بخصوص زمانی شاعتر است که کشاورزان از وسایل کشاورزی مشترک استفاده می­نمایند. تمیز کردن تراکتور و ادوات کشاورزی آلوده قبل از ورود به مزارع جدید می­تواند راه برای جلوگیری از ورود علف­های هرز باشد.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
weeds_440235_3596.zip96.6k