سایت جامع تحقیق و پروژه های دانشجویی آکادمی

سایت جامع تحقیق و پروژه های دانشجویی آکادمی

جزوه عملیات کشت ارگانیک (50 صفحه ورد)

جزوه عملیات کشت ارگانیک  (50 صفحه ورد)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کمپوست عبارت است از بقایای گیاهی و حیوانی زباله های شهری یا لجن فاضلاب است که تحت شرایط پوسیدگی قرار گرفته باشند. بطوریکه مواد سمی آن از بین رفته مواد پودر شده و شکل اولیه خود را از دست داده باشند.

برای تهیه کمپوست می توان از بقایای چوب بری ها، زباله شهری، بقایای کشتارگاه ها و کارخانه های کنسرو ماهی، لجن فاضلاب و اجساد گیاهان پست غیر آوندی استفاده کرد. بطور کلی کمپوست از نظر مواد غذایی ضعیف هستند (‌به استثنای بقایای کشتارگاه ها و کارخانه های کنسرو ماهی که از نظر ازت قوی می باشند). کمپوست محصول یک فرآیند بیوتکنولوژیکی و به عبارت دیگر استحاله مواد آلی است که توسط تعداد کثیری میکرو ارگانیزم های هوازی گرما دوست در داخل توده ای زباله در مجاورت حرارت و رطوبت و اکسیژن انجام می گیرد و با ایجاد 60 تا 75 درجه سانتیگراد گرما و تشکیل آنتی بیوتیک ها در حین عمل پاستورایزاسیون انجام گرفته و عوامل بیماری زا و بذر علف های هرز از بین می رود.

کمپوست محصول نهایی و نمونه ای پیچیده از فرآیند تغذیه است که شامل صدها موجود زنده متفاوت مانند باکتری ها، قارچ ها، کرم ها و حشرات می باشد. آنچه که پس از مواد آلی تجزیه شده این موجودات باقی می مانند، ماده ای عنف و خاکی است که برای رشد گیاهان بسیار مناسب است. کمپوست (‌کود حاصل از زباله ) یکی از بهترین مالچ های ( کاه و برگی که برای حفظ گیاه دور آن می ریزند ) اصلاح کننده خاکی است که می توان از آن به جای کودهای تجاری استفاده نمود خصوصیت ویژه کمپوست ارزان بودن آن است.

کمپوست سازی تکرار نابودی مواد و نظام عادی طبیعت در سطح جنگل ها را نشان می دهد. در هر چمنزار، جنگل و باغی، گیاهان می میرند، به زمین افتاده می پوسند. این گیاهان به تدریج بوسیله موجودات زنده موجود در خاک تجزیه می شوند و سرانجام به این بخشهای گیاه به صورت ذرات قهوه ای رنگ جنگل تبدیل می شوند که به این ماده غنی رد اصطلاح هوموس می گویند. هوموس خاک را سبک و ترد می کنند. هدف ما در ایجاد کمپوست، تولید هوموس می باشد. کمپوست حاصل فعالیت بیولوژیکی جانداران ذره بینی است که توانایی شکستن مولکول های درشت مواد آلی را دارا می باشند. این فعالیت سبب تولید ترکیبات هوموسی شده که به راحتی توسط گیاه جذب می شود. مواد موجود در کمپوست و توصیه های لازم جهت داشتن کمپوست جذب تقریباً هر ماده ای برای ساخت توده کمپوست مناسب می باشند. توده کمپوست به نسبت مناسبی از مواد غنی کربنی یا ( مواد قهوه ای رنگ )، نیتروژنی یا ( مواد سبز رنگ ) احتیاج دارد. در بین مواد قهوه ای رنگ برگهای خشک، کاه و خورده های چرب وجود دارد. مواد نیتروژنی سبز رنگ و تازه هستند. مانند علف های کوتاه شده و ته مانده غذای آشپزخانه. ترکیب نوع خاصی از مواد یا تغییر نسبت آن ها می تواند در سرعت تجزیه تغییراتی را ایجاد کند. دسترسی به بهترین ترکیب که از تجزیه بدست می آید، امری بسیار مهم در این پروسه است.نسبت ایده آل این مواد 25 بخش قهوه ای به یک بخش مواد سبز است. درصد زیاد کربن باعث تجزیه آهسته مواد شده در صورتی که درصد زیاد نیتروژن، پروتئین تولید می کند. برگ ها درصد زیادی از مواد باغی را تشکیل می دهند. این برگها سرشار از مواد معدنی می باشند که از ریشه در خت بدست آمده و منبع طبیعی کربن می باشند.

برگ درختان بلوط، ماگنولیای جنوبی، درخت های راش برای کمپوست سازی بسیار سفت و گوشتی هستند. در عمل کمپوست سازی باید از چوب درختانی مانند بسیار سفت و گوشتی هستند. در عمل کمپوست سازی باید از چوب درختانی مانندگردوی سیاه، برگ های اکالیپتوس و سوماک و کلاً گیاهانی که مقداری سم در خود ترشح می کنند، پرهیز کرد. چون مدت زمان تهیه کمپوست را افزایش می دهند. استفاده زیاد از برگ های سوزنی کاج کمپوست ما را اسیدی می کند که برای خاک های قلیایی مفید است. علفهای کوتاه شده سریع تجزیه می شوند و به اندازه فضولات دارای نیتروژن مفید است از آن جا که علف های کوتاه شده در یک جا جمع می شوند، هوا به آن ها نرسیده و بو می گیرند. این امر آنها را سرشار از مواد قهوه ای می نماید. اگر برای کمپوست مقدار قابل توجهی علف کوتاه شده دارید، برای خشک کردن، آنها را حداقل یک روز زیر نور آفتاب روز زمین پهن کنید بعد از اینکه این برگ ها به رنگ زرد یا کاهی تبدیل شدند، دیگر اسیدی نخواهند بود. زائدات آشپزخانه شامل پوست هندوانه، پوست هویج و موز، هسته سیب و هر نوع مواد قابل بازیافت دیگری می توان از آن در عمل کمپوست سازی استفاده کرد. در حالی که تکه های گوشت و دیگر فرآورده های آن محصولات روزمره و غذاهای چرب مانند سس سالاد و کره بادام زمینی و همچنین مواد غیر غذایی مانند مدفوع گربه و سگ، مو، زغال سنگ، آهک برای تولید کمپوست اصلاً مناسب نیستند. خاکسترهای چوب که از شومینه بدست می آیند می توانند به ترکیب کمپوست اضافه شوند. خاکستر قلیایی است. پس نباید بیش از 2 سطح با ابعاد 3*3*3 به کمپوست خاکتسر اضافه نمود. باید در استفاده از خاکستر زغال سنگ پرهیز کرد. چون زغال سنگ معمولاً دارای مقدار زیادی سولفور و آهن می باشد که می تواند به گیاهان آسیب برساند زغال چوب به خوبی تجزیه نمی شود و بهتر است از آن استفاده نشود. آشغال باغی باید به کمپوست اضافه شود. آشغال های باغی شامل گیاهان ضعیف، شاخه های باریک و گل های پژمرده می باشند.

اگر چه علف های هرز و بذرهای آن وقتی دمای داخلی کمپوست به 130 درجه فارنهایت می رسد می میرند ولی بعضی از آنها نیز باقی خواهند ماند. برای مقابله با این مشکل علف های هرز را با سیستم ریشه ای مقاوم یا علف های هرزی که بذر خواهند داد باید کمپوست کرد. کاه و یونجه فاسد شده منبع کربن فراوانی برای کمپوست بویژه در جایی که برگ کمی در کمپوست وجود دارد ایجاد می کنند. یونجه از کاه نیتروژن بیشتری دارد. کاه و یونجه ممکن است دارای بذرهای علف های هرز باشند. بنابراین دمای داخلی کمپوست باید زیاد باشد. به علاوه لوله های باریک گاه باعث ورود هوا به داخل کمپوست می شود. فضولات یکی از بهترین موادی است که می توان آن را به کمپوست اضافه کرد. فضولات دارای مقدار زیاد نیتروژن و موجودات ریز مفید می باشند. برای کمپوست می توان از فضولات خفاش، گوسفند، اردک، خوک، گاو، کبوتر، و تمامی حیوانات علف خوار استفاده کرد. بهتر است از فضولات حیوانات گوشتخوار در کمپوست استفاده نشود چون دارای مواد بیماری زای خطرناک هستند. اکثر فضولات وقتی که تازه هستند، ( گرمند ) یعنی آنقدر غنی از مواد غذایی هستند که می توانند ریشه نازک گیاهان را بسوزانند و یا دمای کمپوست را بالا برده و کرم های خاکی و باکتری های مفید را نابود کنند. جلبک ها و خزه ها منابع خوبی برای کمپوست سازی هستند. قبل از استفاده این ها در کمپوست باید نمک آنها با آب شستشو شود. موادی که می توان به کمپوست اضافه کرد بسیار زیادند. از جمله این مواد می توان به چوب ذرت، زائدهای پنبه ای، آشغال های رستوانها یا بازارهای کشاورزی، زائده های درخت انگور، خاک اره، شن سبز، سم ها و شاخه های خوراکی، رازک، پوسته بادام زمینی، کاغذ و مقوا، خاک سنگ، دانه های پنبه خوراکی، استخوان خوراکی، زائدات مرکبات، قهوه، یونجه و حلزون زمینی اشاره کرد.

بسترسازي ارگانيک... 1

تهیة کمپوست از بقاياي گياهي. 1

کمپوست چیست ؟. 1

فواید و اثرات استفاده از کمپوست.. 4

تهیه کمپوست از بقایای گیاهی. 5

روش ﻫﺎی ﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻤﭙﻮﺳﺖ گیاهی. 5

روش ﺣﻮﺿﭽﻪ ای.. 5

روش  ﭼﯿﻨﯽ. 6

ﻣﻮاد ﻻزم ﺑﺮای ﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻤﭙﻮﺳﺖ گیاهی. 6

ﻣﻼﺣﻈﺎت اﺳﺘﻔﺎده از ﻣﻮاد زاﺋﺪ ﺑﺎﻏﯽ در ﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻤﭙﻮﺳﺖ گیاهی. 7

ورمی کمپوست.. 8

تاثیر ورمی کمپوست روی خاک.. 9

فرایند تولید ورمی کمپوست.. 10

مواد آلی مورد نیاز برای تولید ورمی کمپوست.. 11

کرم های خاکی. 11

شرایط محیطی. 13

تولید ورمی کمپوست.. 13

تهیه بستر کشت یاتکثیر کرم های خاکی. 14

1- بستر سیمانی: 14

2-بستر پشته ای: 15

اصول مدیریتی پرورش کرم های خاکی. 16

طریقه مصرف ورمی کمپوست.. 17

توليد کود سبز و بررسي ريشه‌هاي گياهان تثبيت کننده ازت.. 18

کود سبز. 18

بهترین زمان تهیه کود سبز. 20

مزایای استفاده از کودهای سبز. 20

روش های کشت کودهای سبز. 21

شرایط برگردندن کود سبز به زمین. 22

آشنايي با چند ترکيب بيولوژيک توسعه دهنده ي خاک و آموزش روش کاربرد آن. 23

کودهاي بيولوژيک يا زيستي. 23

تثبیت کننده های ازت مولکولی: 24

قارچهای میکوریزا: 25

مراحل تشکیل سیستم میکوریزایی. 26

میکوریزا و اثرات اغذیه ای آن در گیاه میزبان. 27

نقش میکوریزا در بهبود جذب آب.. 27

میکوریزا و اختصاص مواد فتوسنتزی.. 28

میکوریزا و واکنش های مرفوفیزیولوژیکی. 29

میکروارگانیسم های حل کننده فسفاتهای نامحلول. 29

میکروارگانیسم های تبدیل کننده مواد آلی زاید به کمپوست.. 30

آشنايي با چند آفت‌کش بيولوژيک و روش استعمال آنها 31

آفت کشهاي بیولوژیک... 31

روش کاربردی حشره کش های بیولوژیکی. 31

حشره کش بیولوژیک " بی تی اچ" (Bt. H) 33

بی تورین. 34

بی تیران. 35

قارچها و کنترل بیولوژیک پاتوژنهای گیاهی. 37

آشنایی با چند مورد از قارچکش های بیولوژیک... 40

بیوسوبتیل. 40

تریکوکارا 41

مزایای استفاده از قارچکش Trichoderma harzianum: 41

حشرات مفيد 45

آشنایی با چند حشره مفید 46

زنبور تریکوگراما 46

کفشدوزک کریپتولموس با نام علمی (cryptoloemus montrouzieri) 47

روشهای رها سازی سوسک کریپتولموس: 49پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 14,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Organic-Work_424035_9150.zip3.6 MB

جزوه درسی کشت ارگانیک (49 صفحه ورد)

جزوه درسی کشت ارگانیک (49 صفحه ورد)                       کشاورزی ارگانیک در ساده ترین تعریف به عنوان «کشاورزی بدون افزودن مواد شیمیایی ، صنعتی» تعریف شده است. ماده شیمیایی مصنوعی، ماده ای است که با کمک فرایندهای شیمیایی تهیه شده است. این تعریف بدان معنا نیست که کشاورزی ارگانیک قطعا کشاورزی بدون مواد شیمیایی باشد، زیرا ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن مواد شیمیایی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 14,000 تومان