سایت جامع تحقیق و پروژه های دانشجویی آکادمی

سایت جامع تحقیق و پروژه های دانشجویی آکادمی

جزوه درسی کشت ارگانیک (49 صفحه ورد)

جزوه درسی کشت ارگانیک (49 صفحه ورد)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کشاورزی ارگانیک در ساده ترین تعریف به عنوان «کشاورزی بدون افزودن مواد شیمیایی ، صنعتی» تعریف شده است. ماده شیمیایی مصنوعی، ماده ای است که با کمک فرایندهای شیمیایی تهیه شده است. این تعریف بدان معنا نیست که کشاورزی ارگانیک قطعا کشاورزی بدون مواد شیمیایی باشد، زیرا ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن مواد شیمیایی مصنوعی در خاک، آب و هوا وجود دارد معنایی که در کشاورزی ارگانیک مراد است، برای مدیریت تمام مزرعه به کار می رود و براساس آن، مزرعه به عنوان موجود زنده در نظر گرفته می شود. مواد شیمیایی صنعتی (مصنوعی) چون علف کش ها، حشره کش ها، قارچ ها، داروی های دامی، سوپرفسفات و اوره در کشاورزی ارگانیک به کار نمی رود. به طور کلی در مزارع ارگانیک، هیچ گونه ماده شیمیای مصنوعی به کار برده نمی شود. این مواد در آماده سازی خاک، رویش گیاه یا تولید نهاده هایی که در تغذیه گیاه، ذخیره سازی، فرآوری و یا فروش آن دخالت دارند، به کار نمی روند.

کشاورزی ارگانیک حرکت رو به عقب نیست در این سامانه، بهترین دانش سنتی با علم جدید ترکیب می شود و در عین حال با سایر روش های نوین مدیریت، سازگار است. مزارع ارگانیک همچون دیگر زمین های زراعی به خوبی آماده شده و نیازمند مدیریت قوی، به ویژه در مورد خاک و آفات است.

کشاورزی ارگانیک یک نظام مدیریت تولید جامع نگر است که موجب افزایش سلامت کشت بوم از نظر تنوع زیستی، چرخه طبیعی عناصر غذایی و فعالیت های میکروبی و زیستی خاک می شود. وزارت کشاورزی ایالات متحده این سامانه تولیدی جامع نگر را به این شکل تعریف کرده است: ((سامانه تولیدی که در آن استفاده از کودهای شیمیایی، آفت کش ها، تنظیم کننده های رشد و افزودنی های غذای انسان و دام، ممنوع یا در کمترین حد ممکن است. این کشت بوم جهت تغدیه گیاهی و حفظ حاصلخیزی خاک تا حد امکان متکی به تناوب زراعی، استفاده ازبقایای گیاهی، کود حیوانی، بقولات، کود سبز، پسماندهای آلی برون مزرعه ای، کنترل مکانیکی علف های هرز، سنگ های معدنی و برای کنترل آفات و بیماری ها، متکی به روش ارگانیک است)).

براساس تعریف فدراسیون بین المللی جنبش ارگانیک (FOAM)، کشاورزی ارگانیک یک سامانه کشاورزی است که در آن جنبه های زیستی، اجتماعی و اقتصادی تولید پایدار غدا، پوشاک، فرآورده های چوبی و غیره بهبود می یابد. در این سامانه حاصلخیزی خاک به عنوان کلید تولید موفق در نظر گرفته می شود. درکشاورزی ارگانیک با بهره گیری از ویژگی های طبیعی گیاهان، دام ها و محیط، کیفیت نظام کشاورزی و محیط زیست حفظ شده و بهبود می یابد.

 

 

 

 

 

 

 

تعریف کشاورزی ارگانیک... 1

تاريخچه كشاورزي ارگانيك... 2

دلایل استفاده از محصولات ارگانیک... 3

وضعيت كشاورزي ارگانيك در جهان و ايران. 5

وضعيت جهان از نظر كشاورزي ارگانيك... 5

وضعيت ايران از نظر كشاورزي ارگانيك... 5

اصول کشاورزي ارگانيک... 6

اصل سلامت.. 7

اصل اکولوژي.. 7

اصل انصاف و عدالت.. 7

اصل مراقبت.. 7

موجودات تغییر ژنتیکی داده شده (GMOs)و محصولات ارگانیک... 9

سطوح استاندارد (جهاني، منطقه اي، ملي)، قوانين، سيستمهاي بازرسي، گواهي، برچسب‌گذاري و بازار مصرف محصولات ارگانيک... 10

استانداردها و قواعد بين المللي كشاورزي زيستي.. 12

كشاورزي زيستي در ايران. 14

مديريت تلفيقي توليد ICM... 17

اقتصاد در کشاورزي ارگانيک، مقايسه بين توليد با روش مرسوم و ارگانيک... 18

اصول مديريت تلفيقي IPM... 26

عقيم‌سازي و تنظيم کنندههاي رشد حشرات.. 30

تاریخچه استفاده از انرژی های هسته ای و مبارزه با حشرات در ایران. 31

مبارزه ژنتیکی در کنترل آفات.. 32

کنترل حشرات به وسیله تکنیک نر عقیمی : 33

استراژیهای.. 33

استفاده از تکنیک حشرات عقیم در IPM... 40

مزایا و محدودیت های SIT. 41

جلب کننده هاي جنسي کنترل بيولوژيک... 43

مواد شيميايي علامت دهنده(Semiochemicals) 44

سميوكميكال به دو گروه تقسيم مي شوند : 44پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 14,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Organic_424012_7806.zip168.9k

شناسایی مکان های مناسب (مستعد) برای کشت ارگانیک با استفاده از فرآیند واکاوی سلسله مراتبی AHP و سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS

شناسایی مکان های مناسب (مستعد) برای کشت ارگانیک با استفاده از فرآیند واکاوی سلسله مراتبی AHP و سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS                   مقاله انگلیسی 13 ص و ترجمه آن 20 ص   Identification of suitable sites for organic farming using AHP & GIS Abstract Uttarakhand is covered with 64.76% of its area under Himalayan forest providing theexquisite biodiversity and differences in climate with a miscellany of flora and fauna. Therefore createsgreat scope for the de ...

توضیحات بیشتر - دانلود 27,500 تومان